Wdrożenie formatu WebP dla PrestaShop

Znacząca poprawa wyniku PageSpeed dla sklepów PrestaShop

Jeżeli analizujesz swój sklep pod kątem wyników w testach Google Page Speed, możesz zauważyć, że często przewija się tam punkt zelecający używanie obrazów nowej generacji:

Wdrożenie formatu WebP dla PrestaShop

Opracowaliśmy autorskie rozwiązanie umożliwiające wdrożenie na sklepach i stronach formatu obrazów WebP. Jest to format szczególnie lubiany przez Google, ponieważ to oni go wymyślili :)

W odróżnieniu od dostępnych na rynku modułów:

  • nasze rozwiązanie to osobny skrypt, nie obciąża więc sklepu, nie podpina się pod żadne zaczepy
  • szablon sklepu nie jest w żaden sposób modyfikowany, skrypt działa niezależnie od wersji oprogramowania, z którego korzysta sklep czy strona
  • w razie braku odpowiednika WebP, nie pojawia się brak obrazka, tylko obrazek oryginalny, a serwer zaczyna wysyłać obrazek WebP, kiedy już będzie gotowy
  • analizujemy cały sklep i wszystkie wyświetlane przez niego obrazki (również przez moduły takie jak banery, slidery, blogi), wszystko co się da konwertujemy na WebP, a nie tylko zdjęcia produktowe
  • wdrażamy wszystko od A do Z, więc nie ma problemu z tym jak skonfigurować konwersję, jak ustawić harmonogram zadań itp.

Ponadto obsługujemy poprawnie następujące sytuacje:

  • w folderze znajduje się obrazek JPG i PNG o takiej samej nazwie - dla każdego z nich zostanie poprawnie utworzony odpowiednik WebP
  • oryginalny obrazek zostaje podmieniony bez zmiany nazwy - odpowiednik WebP zostanie wygenerowany ponownie
  • oryginalny obrazek zostaje skasowany - odpowiednik WebP zostanie również skasowany

Na przykładowym sklepie, gdzie wdrożyliśmy ten format obrazków, wszystkie zdjęcia "oryginalne" zajmowały 4,08GB, ich odpowiedniki WebP natomiast zajęły 1,56GB, więc oszczędność przekracza połowę rozmiarów obrazka. Na stronie głównej zanotowaliśmy spadek z 3MB do 1,4 MB, więc również ponad połowę transferu potrzebnego do wczytania zasobów strony, co może znacząco wpłynąć na czas potrzebny na jej wczytanie przez użytkowników.

Rozwiązanie z punktu widzenia obsługi sklepu czy strony jest całkowicie przezroczyste, nie wymaga żadnych zmian czy wdrażania osób zarządzających treściami. Wszystkie obrazki nadal wgrywane są w standardowych formatach JPG czy PNG, ich konwersja do formatu WebP odbywa się w tle po stronie serwera.

Koszt pełnego wdrożenia tego rozwiązania to 290 zł netto, w razie zainteresowania zapraszamy do kontaktu!

 

Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.

Podane informacje stanowią jedynie zaproszenie do składania ofert i zawarcia umowy określone w art. 71 Kodeksu cywilnego.