Dyrektywa Omnibus w PrestaShop

"w każdym przypadku obniżki ceny towaru lub usługi, uwidacznia się obok informacji o obniżonej cenie także informację o najniższej cenie tego towaru lub usługi, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki."

To jedno z wymagań tzw. Dyrektywy Omnibus, która wchodzi w życie w Unii Europejskiej 28 maja 2022 roku.

Poniżej wyjaśniamy co to oznacza w praktyce oraz dlaczego warto się tym zainteresować jak najszybciej.

Nowe obowiązki

Jednym z celów Dyrektywy Omnibus jest wprowadzenie dodatkowych obowiązków informacyjnych dla sklepów stacjonarnych i internetowych w celu przeciwdziałania naciąganym promocjom, polegającym na sztucznym zawyżaniu ceny tuż przed obniżką, aby wyglądała ona aktrakcyjnie gdy w rzeczywistości cena nie jest wcale niższa. I jak to zwykle bywa, przez tego typu praktyki oberwą wszystkie sklepy, zostając zmuszone do wdrożenia nowych rozwiązań.

Nowy obowiązek informacyjny polega na tym, że w każdej sytuacji ogłoszenia obniżki ceny (np. poprzez etykietę -10%), należy podać również najniższą cenę, jaka obowiązywała w okresie nie krótszym niż 30 dni przed tą promocją.

Tradycyjnie polski ustawodawca jest jeszcze "w lesie" z wypracowaniem lokalnej ustawy, jednak wszystko wskazuje na to, że zostanie tutaj przyjęty okres właśnie 30 dni.

28 maja 2022 każdy sprzedawca, chcąc wprowadzić promocję, stanie przed nowym obowiązkiem i będzie musiał sobie zadać pytanie - jaka była najniższa cena tego towaru w ciągu ostatnich 30 dni? (uwzględniając również inne obniżki, które w tym okresie mogły mieć miejsce).

Dlatego warto pomyśleć o tym już wcześniej i nawet jeżeli jeszcze nie znamy ostatecznych przepisów, zacząć gromadzić historię cen.

PrestaShop domyślnie nie zapisuje nigdzie historii cen, aby możliwe było sięganie wstecz, potrzebne są dodatkowe rozwiązania. W tym celu opracowaliśmy moduł OmniPrice, który umożliwia zgromadzenie takiej historii oraz wyświetlenie na karcie produktu odpowiedniej dodatkowej etykiety (jeżeli okaże się, że wymagane jest podanie daty najniższej ceny lub pokazanie wykresu historii cen to rozbudowa modułu będzie możliwa, wszystkie potrzebne dane znajdują się w historii).

Dyrektywa Omnibus

Moduł będzie cały czas aktualizowany wraz z rozwojem przepisów, jednak zachęcamy do wdrożenia go już teraz, aby niezależnie od ostatecznego kształtu wymagań, dysponować historią cen.

Każdy kto zakupi moduł przez Envato Market, będzie automatycznie powiadomiony o nowej wersji, a pobieranie aktualizacji jest tam dostępne dożywotnio, więc nie trzeba się martwić o żadne abonamenty lub przedłużanie ważności.

Gorzej niż z RODO?

Omnibus nie zdobył jak na razie większego rozgłosu, jednak naszym zdaniem w niektórych przypadkach sytuacja może być gorsza niż gdy w życie wchodziły przepisy RODO. Nie każdy klient interesuje się tak bardzo wymaganiami związanymi z ochroną jego danych osobowych, a mnogość wyskakujących okienek czy dodatkowych zgód do zaznaczenia często bardziej przeszkadza w procesie zakupowym niż pomaga.

Jednak gdy w grę wchodzi świadomość tego, czy klient nie jest oszukiwany na temat promocji, spodziewać się możemy z jego strony zaczepek i uwag jeżeli wymogi informacyjne nie będą spełnione.

strona modułu OmniPrice na Envato

[przykład działania modułu OmniPrice na sklepie PrestaShop]

 

Wytyczne dotyczące wykładni i stosowania art. 6a dyrektywy 98/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony konsumenta przez podawanie cen produktów oferowanych konsumentom

Integracja hurtowni z PrestaShop

Bezpośrednia integracja sklepu PrestaShop z hurtownią najczęściej odbywa się za pomocą pliku xml udostępnionego przez hurtownię. Możemy też wykorzystać API, jeśli hurtownia udostępnia taką możliwość. Uzupełnienie sklepu tysiącami produktów w kilka chwil potrafi zaoszczędzić masę czasu dlatego jest dość często zlecana nam przez klientów.

Integracje wykonujemy indywidualnie, to znaczy, że możemy ustalić niemal każdy warunek jak np. naliczanie dodatkowej marży, wrzucanie produktów do konkretnych kategorii, zmiana tłumaczeń, podmiana niektórych słów w opisach i nazwach itp itd. To Ty decydujesz jak mamy zaimportować produkty.

Dodatkowo dbamy o aktualizację, cena lub ilość w hurtowni się zmieniła? Nie martw się nasz skrypt ma to opanowane. Cena za integrację zaczyna się od 1400 zł netto i zależy od warunków jakie mamy zaimplementować. Jeśli chcesz poznać konkretną cenę, to skontaktuj się z nami.

 

Optymalizacja sklepów PrestaShop

Notujesz powolne działanie sklepu PrestaShop? A może chcesz zoptymalizować PageSpeed dla PrestaShop? Być może trzeba wykonać aktualizację, sprawdzić serwer lub zoptymalizować procesy w sklepie, a może moduły wymagają aktualizacji lub nawet zmiany? Tym wszystkim możemy się zająć.

Sklepami opartymi na PrestaShop zajmujemy się już od 15 lat, wiec mamy opanowane większość ich zalet, ale też wiemy gdzie są ukryte wady. Jesteśmy w stanie przyspieszyć działanie sklepu PrestaShop.

 

Gotowe moduły i usługi dla PrestaShop

Nasze gotowe moduły udostępniamy przez Envato Market, możesz zobaczyć ich pełną listę, a także kupić je bezpośrednio z tego marketu: kliknij tutaj.

Lista gotowych modułów i usług dla PrestaShop:

 

Moduły na zamówienie do sklepów PrestaShop

Piszemy również moduły na zamówienie, przykładowe opracowane przez nas moduły to między innymi:

 

Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.

Podane informacje stanowią jedynie zaproszenie do składania ofert i zawarcia umowy określone w art. 71 Kodeksu cywilnego.